Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

İlerleyen yaş nedeniyle ve yer çekimine bağlı olarak yüzde meydana gelen sarkmaların cerrahi operasyonla düzeltilmesi işlemidir. Yüz germe ameliyatı kişinin cilt yapısı, yaş ve cinsiyet gibi durumlarına göre çeşitlendiği bir ameliyat türüdür. Ameliyatta hedef sarkmış ve gevşemiş dokuların eski yerine getirilerek sıkı, canlı bir cilt görünümüne sahip olunmasıdır. Bu operasyon cilt ve cilt altı SMAS dokunun gerdirilip sıkılaştırılması prensibine dayanan bir işlemdir. SMAS, cildi kas ve kemik dokuya asan bir işlemdir. Aynı zamanda cildimizin diri durmasını sağlayan önemli bir yapıdır. Cerrahi sırasında SMAS dokusu da sıkılaştırılarak tam anlamıyla yüz germe yapılmaktadır.

Anestezi Genel
Ameliyat Süresi 3-4 saat
Hastanede Kalış 2 gece
İyileşme Süresi 4-6 hafta
İstanbul'da Kalma Süresi 7 gün
Korse Kullanım Süresi 2 hafta

Sıkça Sorulan Sorular

Yüz germe ameliyatında kulak önü ve arkasında saçlı deri içine saklanan bir kesi izi bulunacaktır. Kesi doğal katlanma alanlarına denk geldiğinden zamanla görünürlüğü azalacaktır.

İlerleyen yaşla birlikte orta ve alt yüzdeki sarkmalarla beraber ciddi kırışıklıkları olan hastalar için uygundur.

 • Kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, kumadin), ağrı kesici ilaçlar, vitamin ve zayıflama hapları, yeşil çay gibi bitkisel ürünler ameliyat esnasında ve sonrasında kanamaya neden olacağı için ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir ve ameliyattan sonra 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır.
 • Kalp hastalığı, şeker hastalığı, astım, tiroid (guatr), hipertansiyon gibi kronik bir hastalığınız varsa ilaçlarınızı düzenli kullanıyor olmalısınız ve sizi takip eden doktorunuzdan olacağınız ameliyat konusunda bir sakınca olmadığına dair teyit almalısınız. İlgili tetkikleri yakın zamanda yaptırarak son durumunuzu netleştirmelisiniz.
 • Sigara ve nargile yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceği için ameliyattan önce olabildiğince erken bırakılması önerilir.
 • Ameliyattan bir hafta önce alkol kullanımı kesilmelidir.
 • Doğum kontrol hapları bacaklarda pıhtı oluşma riskini artırdığından ameliyattan bir ay önce bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan önceki birkaç gün içerisinde gribal enfeksiyon, ateş, döküntü veya hastalık hali gelişirse bizi bilgilendirmelisiniz. Gerekiyorsa ameliyatınız ertelenmelidir.
 • Planlanan ameliyat saatinden 8 saat öncesinden itibaren yeme içme kesilmelidir. Sürekli kullanılan tansiyon ilacı, şeker ilacı, tiroid ilacı vb. ameliyat ekibinin bilgisi dahilinde çok az su ile kullanılabilir.
 • Ameliyattan sonra anestezi etkisi ve hareket azlığı nedeni ile bağırsak hareketleri yavaşlayacağı için operasyon öncesi birkaç günlük dönemde sulu ve doğal lifli gıdalar tüketilmeli, özellikle bir gün öncesinde kebap, baklava gibi ağır besinler tüketilmemelidir.
 • Ameliyat günü kontak lens, küpe, kolye, saç tokası veya piercing vb. takılarınızı çıkartınız.
 • Tırnaklarda oje ve yüzde makyaj olmamasına dikkat ediniz.
 • Genel anestezi altında yapılan ameliyat sonrasında hastanede kalış süresi 2 gündür.
 • Ameliyat sonrasında şişlik ve morluklar oluşabilir. Bir iki hafta içerisinde azalmaya başlayacaktır.
 • Leke oluşumundan kaçınmak için cildi güneşe karşı korumalı ve güneşe çıkıldığında güneş kremi sürülmelidir.
 • Ameliyat sonrası 2 hafta doktor tarafından verilen korseyi kullanmanız gerekmektedir.
 • Tüm dikişleriniz eriyen, gizli estetik dikiştir. Bu nedenle dikiş alınmayacaktır.
 • Ameliyattan sonra ilk 10 gün cerrahi işlem yapılan bölgeye Thiocilline krem, 10 günden sonra ise yara izlerinin belirginliğinin azalması için iki ay boyunca günde 1 defa Siliscar krem kullanılmalıdır.

Fast Contact

Hızlı İletişim

Communication rapide


  Lütfen bir ülke kodu seçiniz*


   Please select a country code*


    Veuillez sélectionner un code de pays*


     Lütfen bir ülke kodu seçiniz*

     Need help?
     24/7 Support

     +90 554 011 12 13
     24/7 Assistance
     ligne de soutien

     +90 554 011 12 13
     24/7
     Destek Hattı

     +90 554 011 12 13
     24/7
     خط الدعم

     13 12 011 554 90+