Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Göğüs büyütme ya da silikon ameliyatı olarak da bilinen meme büyütme ameliyatı meme dokusu ya da göğüs kası altına silikon implantlar yerleştirilerek meme dokusun büyütülmesi, şekillendirilmesi, dolgunluğunun artırılması işlemidir. Meme protezi kas altı ya da meme bezinin altına yerleştirilebilir. Bu karar hastanın meme dokusunun ve göğüs kasının durumuna göre verilir. Protez büyüklüğü kişinin arzusu, mevcut memenin büyüklüğü, meme derisinin esnekliği ve göğüs kafesinin ölçüleri dikkate alınarak hasta ile birlikte seçilir.

Anestezi Genel
Ameliyat Süresi 1 saat
Hastanede Kalış 1 gece
İyileşme Süresi 1 hafta
İstanbul'da Kalma Süresi 7 gün
Korse Kullanım Süresi 4 hafta sütyen

Sıkça Sorulan Sorular

Silikonlar meme altından açılan 3-4 cm büyüklüğünde bir kesi ile meme dokusu içine yerleştirilir. Kesi meme alt kıvrımında kalır, ilk 3-6 ay kızarık olan izler zamanla solarak daha az belirgin hale gelir.

Silikon implant göğüs dokusunun altına hatta göğüs kasının altına yerleştirildiği ve süt bezlerine herhangi bir müdahale olmadığı için implant süt vermeye engel değildir.

Yeni nesil protezler kapsül oluşumu, enfeksiyon gibi herhangi bir sorun olmadığı sürece ömür boyu kalıcıdır ve değiştirilmesine gerek yoktur. Meme protezi baskı ve künt travma ile zarar görmez yalnızca kesici delici bir alet ile zarar görebilir.

Meme başlarında bazen geçici his kayıpları ya da aşırı hassasiyet durumları olabilir. Bu yakınmalar genellikle birkaç ay içerisinde tamamen düzelir.

 • Ameliyat öncesi kliniğimizde bulunan deneme protezleri ile boyutun kendi üzerinizde nasıl duracağını görebilir ve doktor ile birlikte size uygun olan ölçüye karar verebilirsiniz. İmplantlar şekillerine göre yuvarlak ve anatomik(damla); kılıflarına göre de pütürlü ve düzgün yüzeyli olarak iki çeşite ayrılır. Benim implant tercihim yuvarlak ve düzgün yüzeyli implant olup marka olarak da mentor ve motiva markalarını tercih etmekteyim.

 • Kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, kumadin), ağrı kesici ilaçlar, vitamin ve zayıflama hapları, yeşil çay gibi bitkisel ürünler ameliyat esnasında ve sonrasında kanamaya neden olacağı için ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir ve ameliyattan sonra 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır.
 • Kalp hastalığı, şeker hastalığı, astım, tiroid (guatr), hipertansiyon gibi kronik bir hastalığınız varsa ilaçlarınızı düzenli kullanıyor olmalısınız ve sizi takip eden doktorunuzdan olacağınız ameliyat konusunda bir sakınca olmadığına dair teyit almalısınız. İlgili tetkikleri yakın zamanda yaptırarak son durumunuzu netleştirmelisiniz.
 • Sigara ve nargile yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceği için ameliyattan önce olabildiğince erken bırakılması önerilir.
 • Ameliyattan bir hafta önce alkol kullanımı kesilmelidir.
 • Doğum kontrol hapları bacaklarda pıhtı oluşma riskini artırdığından ameliyattan bir ay önce bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan önceki birkaç gün içerisinde gribal enfeksiyon, ateş, döküntü veya hastalık hali gelişirse bizi bilgilendirmelisiniz. Gerekiyorsa ameliyatınız ertelenmelidir.
 • Planlanan ameliyat saatinden 8 saat öncesinden itibaren yeme içme kesilmelidir. Sürekli kullanılan tansiyon ilacı, şeker ilacı, tiroid ilacı vb. ameliyat ekibinin bilgisi dahilinde çok az su ile kullanılabilir.
 • Ameliyat günü kontak lens, küpe, kolye, saç tokası veya piercing vb. takılarınızı çıkartınız.
 • Tırnaklarda oje ve yüzde makyaj olmamasına dikkat ediniz.
 • Meme büyütme ameliyatı sonrasında size verilen özel sütyeni 4 hafta süre ile kullanmanız gerekmektedir.
 • Meme büyütme ameliyatı sonrası hastanede kalış süresi 1 gündür. Günlük yaşama dönüş süresi 1 hafta içerisinde gerçekleşir.
 • Ameliyat sonrası ilk günlerde memede gerginlik ve şişlik olabilir. 3. Günden sonra ödem azalmaya ve göğüsler yumuşamaya başlayacaktır. Yine erken dönemde meme yapay ve sert gözükebilir ancak 3-6 ay içerisinde doğallaşır ve gerçek görünümünü alır.
 • Birkaç hafta omuz kol kaslarının kuvvetle kullanılmasını gerektiren aktivitelerden kaçınılmalıdır.
 • İşlem öncesinde olduğu gibi işlem sonrasında da sigara kullanımı iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir.
 • Tüm dikişleriniz eriyen, gizli estetik dikiştir. Bu nedenle dikiş alınmayacaktır.
 • Ameliyattan sonra ilk 10 gün cerrahi işlem yapılan bölgeye Thiocilline krem, 10 günden sonra ise yara izlerinin belirginliğinin azalması için iki ay boyunca günde 1 defa Siliscar krem kullanılmalıdır.

Fast Contact

Hızlı İletişim

Communication rapide


  Lütfen bir ülke kodu seçiniz*


   Please select a country code*


    Veuillez sélectionner un code de pays*


     Lütfen bir ülke kodu seçiniz*

     Need help?
     24/7 Support

     +90 554 011 12 13
     24/7 Assistance
     ligne de soutien

     +90 554 011 12 13
     24/7
     Destek Hattı

     +90 554 011 12 13
     24/7
     خط الدعم

     13 12 011 554 90+