Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Yağ aldırma operasyonu olarak da bilinen liposuction vücudun çeşitli bölgelerinde birikmiş fazla yağ dokusunun ince kanüller yardımıyla vakum uygulanarak vücut dışarısına alınmasıdır. Liposuction bir kilo verme yöntemi değil vücut şekillendirme yöntemidir. Yapılan spor ve diyetlere rağmen kaybedilemeyen bölgesel yağların giderilmesi ve daha orantılı bir kontur görünümüne sahip olmak için liposuction tercih edilir.

Anestezi Genel
Ameliyat Süresi 2 saat
Hastanede Kalış 1 gece
İyileşme Süresi 1-2 hafta
İstanbul'da kalma süresi 7 gün
Korse kullanım süresi 4-6 hafta

Sıkça Sorulan Sorular

Vücut kitle endeksi, yani boy kilo oranı normal sınırlarda olan, diyet ve spor gibi gerekli çabaları göstermiş olmasına rağmen bölgesel olarak zayıflayamayan kişilerde vücuda şekil vermek ve yağları uzaklaştırmak amacıyla yapılır. Liposuction sistemik bir sağlık problemi bulunmayan, hamile ya da yeni doğum yapmış olmayan herkese uygulanabilen bir yöntemdir.

Karın, bel, sırt kısımları; basen bölgesi; uyluklar; boyun ve gıdı; kollar; diz iç kısımları; baldır ve ayak bilekleri; meme ve göğüs bölgelerine liposuction yapılabilir.

Liposuction bir kilo verme operasyonu değildir ancak bölgesel yağlanmaları azaltan bir yöntemdir. İlgili ameliyat alanına göre değişmekle birlikte en fazla 3-4 kilo kadar yağ kaybı yaşanabileceği bilinmelidir.

Liposuction ameliyatında yağlar kalıcı olarak alınır ve tekrar yağlanma olması düşük ihtimaldir. Daha iyi sonuçlar için beslenme düzenine dikkat edilmeli ve düzenli spor yapılmalıdır.

Operasyon bölgesine göre yaklaşık 1 cm büyüklüğündeki giriş delikleri izleri genelde anatomik katlantılara saklanır. Bu izler cildin kendini onarma süreci içerisinde zamanla belirginliğini kaybedecektir.

 • Kan sulandırıcı ilaçlar (aspirin, kumadin), ağrı kesici ilaçlar, vitamin ve zayıflama hapları, yeşil çay gibi bitkisel ürünler ameliyat esnasında ve sonrasında kanamaya neden olacağı için ameliyattan 10 gün önce kesilmelidir ve ameliyattan sonra 1 hafta süreyle kullanılmamalıdır.
 • Kalp hastalığı, şeker hastalığı, astım, tiroid (guatr), hipertansiyon gibi kronik bir hastalığınız varsa ilaçlarınızı düzenli kullanıyor olmalısınız ve sizi takip eden doktorunuzdan olacağınız ameliyat konusunda bir sakınca olmadığına dair teyit almalısınız. İlgili tetkikleri yakın zamanda yaptırarak son durumunuzu netleştirmelisiniz.
 • Sigara ve nargile yara iyileşmesini olumsuz etkileyeceği için ameliyattan önce olabildiğince erken bırakılması önerilir.
 • Ameliyattan bir hafta önce alkol kullanımı kesilmelidir.
 • Doğum kontrol hapları bacaklarda pıhtı oluşma riskini artırdığından ameliyattan bir ay önce bırakılmalıdır.
 • Ameliyattan önceki birkaç gün içerisinde gribal enfeksiyon, ateş, döküntü veya hastalık hali gelişirse bizi bilgilendirmelisiniz. Gerekiyorsa ameliyatınız ertelenmelidir.
 • Planlanan ameliyat saatinden 8 saat öncesinden itibaren yeme içme kesilmelidir. Sürekli kullanılan tansiyon ilacı, şeker ilacı, tiroid ilacı vb. ameliyat ekibinin bilgisi dahilinde çok az su ile kullanılabilir.
 • Ameliyattan sonra anestezi etkisi ve hareket azlığı nedeni ile bağırsak hareketleri yavaşlayacağı için operasyon öncesi birkaç günlük dönemde sulu ve doğal lifli gıdalar tüketilmeli, özellikle bir gün öncesinde kebap, baklava gibi ağır besinler tüketilmemelidir.
 • Ameliyat günü kontak lens, küpe, kolye, saç tokası veya piercing vb. takılarınızı çıkartınız.
 • Tırnaklarda oje ve yüzde makyaj olmamasına dikkat ediniz.
 • Liposuction ameliyatından sonra sıvı birikmesini önlemek ve cildin sıkılaşmasına yardımcı olmak amacıyla dört hafta süresince korse kullanmanız gerekmektedir. Korse yatarken de çıkarılmamalıdır.
 • Liposuction ameliyatı sonrası hastanede kalış süresi 1 gündür. Günlük yaşama dönüş süresi 1-2 haftanın içerisinde gerçekleşir.
 • Ameliyattan sonra ikinci günde ödemi daha hızlı atabilmek ve ameliyat sonucunu belirginleştirmek için lenf drenaj masajına başlanması gerekmektedir.
 • İşlem öncesinde olduğu gibi işlem sonrasında da sigara kullanımı iyileşmeyi olumsuz etkileyecektir.
 • 1 ay boyunca ağır egzersizler önerilmez.
 • Liposuction uygulanan alanlarının estetik açıdan değerlendirilmesi için ortalama 1-3 ay beklenmelidir. Ödemlerin geçmesi, derinin sıkılaşması ve yeni durumuna adapte olması, cilt altında oluşan sertliklerin yumuşaması ayları alan bir süreçtir ve süresi kişiden kişiye değişebilmektedir.

Fast Contact

Hızlı İletişim

Communication rapide


  Lütfen bir ülke kodu seçiniz*


   Please select a country code*


    Veuillez sélectionner un code de pays*


     Lütfen bir ülke kodu seçiniz*

     Need help?
     24/7 Support

     +90 554 011 12 13
     24/7 Assistance
     ligne de soutien

     +90 554 011 12 13
     24/7
     Destek Hattı

     +90 554 011 12 13
     24/7
     خط الدعم

     13 12 011 554 90+